Articles » Blog » Kına Neyden Yapılır, Nasıl Hazırlanır?

Kına Neyden Yapılır, Nasıl Hazırlanır?

Kına bitkisinin yapraklarının kurutulması ve sonrasında kuruyan yaprakların öğütülmesi ile üretilmekte olan kına aktarlardan, marketlerden ve daha pek çok yerde kolay bir şekilde temin edilebilmektedir. Kına bitkisinin kokusu çok keskindir. Kına bitkisinin kuruyan yaprakları öğütülerek toz haline getirilir ve kına elde edilir. Kınanın kullanım alanı oldukça fazladır. Asırlardır kullanılan kına sağlık açısından da oldukça faydalı bir bitkidir. Kına nasıl hazırlanır sorusunun cevabı ise oldukça kolay. Toz kınayı bir kaba koyduktan sonra üzerine dikkatli bir şekilde zeytinyağı ve demli çayın demini ekleyerek tahta kaşık yardımı ile karıştırabilirsiniz. Kına üzerine eklenecek yağ ve çay oranı hazırlanan kınanın miktarına göre değişim gösterebilmektedir. Kınanın kıvamının ne çok sulu ne de çok koyu olmaması gerekir. Bu nedenle malzemeleri koyarken dikkatli ve yavaş bir şekilde ilave etmek kınanın kıvamı için oldukça önemlidir.

Kına Çeşitleri

Kına çeşitleri genel olarak hint kınası ve yeşil kına olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Hint kınası yeşil kınaya göre çok daha kısa bir sürede tutabilmektedir. Ancak deri ve saç üzerine uygulanan yeşil kınanın tutabilmesi ve istenilen rengi verebilmesi için yaklaşık olarak en az 2 saat gibi bir süre beklenmesi gerekmektedir. Hint kınası ve yeşil kına arasındaki bir diğer fark ise renk tonlamasıdır. Hint kınası pek çok renk verebilirken yeşil kına uygulamasında sadece bakır tonu elde edilmektedir.

Kınanın Faydaları Nelerdir?

Kınanın kullanım amaçları ve faydaları oldukça fazladır. Bazı kişiler kınayı sadece ellere yakılan bir süs olarak düşünüyor olsa da kına sağlık açısından da pek çok fayda sağlamaktadır. Cilt hastalıklarının tedavisinde büyük etki göstermekte olan kına bunun yanı sıra el, ayak ve saçlarda da kullanılabilmektedir. Kına uygulamalarında etkili sonuç alabilmek ve istenilen kıvama ulaşabilmek için kına yakılan bölgeye en az 2 saat su değdirmeden bekletmek ve sonrasında yıkamak gerekir. Kınanın en önemli püf noktalarından biri de eğer kına uygulama işleminden bir gün önce hazırlanırsa daha koyu kıvamlı ve daha uzun süre dayanıklı olacaktır.

Our Picks for You

  • RHEYA 2 Şeritli Boncuklu Kına Tacı
  • RHEYA Verev Boncuk İşlemeli Kına Tacı
  • There is no item in your basket